Ashtanga Yoga w tradycji Shri K. Pattabhi Joisa | Ashtanga Yoga

Ashtanga Yoga w tradycji Shri K. Pattabhi Joisa

Pincha mayurasana
Autor: 
Annie Pace
Tłumaczenie: 
Janek Kłoczko
Zdjęcia: 
Matt Corigliano, Angie Święc

Joga jest filozofią życia, która również posiada potencjał do kreowania niezwykle zdrowego, pełnego energii ciała i umysłu.

Asztangajoga, praktykowana we właściwej kolejności sekwencji, stopniowo prowadzi praktykującego do ponownego odkrycia pełnego potencjału na wszystkich poziomach ludzkiej świadomości – fizycznej, psychologicznej i duchowej. Poprzez praktykę prawidłowego oddechu (pranajama uddżaji – oddech zwycięski lub zwycięskie wydłużanie oddechu), pozycji ciała (asany) i punktów koncentracji wzroku (driszti), uzyskujemy kontrolę nad własnymi zmysłami i głęboką świadomość siebie samych. Praktykując regularnie i z zaangażowaniem osiąga się stabilność ciała i umysłu.

Asztanga w dosłownym tłumaczeniu oznacza osiem członów. Są one opisane przez Patanjali jako: Jama (wyrzeczenia), Niyama (przestrzeganie zasad), Asana (pozycje), Pranajama (kontrola oddechu), Pratjahara (skierowanie zmysłów do wewnątrz i ich wyciszenie), Dharana (koncentracja), Dhjana (medytacja) i Samadhi (kontemplacja i błogość). Te człony wspierają się nawzajem. Praktyka asan jest niezbędna do prawidłowej praktyki pranajamy i jest kluczem do rozwoju jam i nijam. Kiedy te cztery gałęzie zewnętrzne są odpowiednio zakorzenione, pozostałe cztery wewnętrzne gałęzie rozwiną się spontanicznie wraz z upływem czasu.

Winjasa oznacza ruch zsynchronizowany z oddechem. Oddech stanowi serce tej dyscypliny i łączy precyzyjnie kolejne asany. Synchronizując ruch z oddechem i praktyką Mulabandhy i Uddiyanabandhy (blokad, zaworów energetycznych), wytwarza się intensywne ciepło wewnętrzne. Ciepło oczyszcza mięśnie i organy, doprowadzając do wydalenia toksyn oraz wydzielania korzystnych hormonów i minerałów, które odżywiają organizm, gdy pot zostaje wmasowany z powrotem w skórę. Oddech steruje winjasą i zapewnia skuteczny obieg krwi. Efektem tego jest lekkie, silne ciało.

Istnieją trzy grupy sekwencji w systemie asztangi. Seria podstawowa (Yoga-Chikitsa) oczyszcza ciało i doprowadza do równowagi pomiędzy siłą i elastycznością. Seria pośrednia (Nadi-Shodhana) oczyszcza system nerwowy otwierając i oczyszczając kanały energetyczne. Seria zaawansowana A, B, C i D (Sthira-Braga) łączy siłę i grację praktyki, co wymaga wysokiej elastyczności ciała i wielkiej pokory. Każdy poziom należy w pełni opanować przed przejściem na następny, a kolejność asan w sekwencji musi być skrupulatnie przestrzegana. Każda pozycja stanowi przygotowanie do następnej, wyrabia siłę i równowagę konieczną, by pójść dalej.

urdva-dhanurasana.jpg ODDECH: W systemie asztangajogi nie da się przecenić utrzymywania głębokiego, spokojnego i równomiernego oddechu. Kiedy oddech napędza działanie, a działanie napędza pozycje, każdy ruch staje się łagodny, precyzyjny i doskonale równomierny.

Zgodnie z naukami Shri T. Krishnamacharyi i Shri K. Pattabhi Joisa oddech jest życiem. Oddychanie stanowi naszą najbardziej podstawową i niezbędną czynność, a prócz tego zawiera w sobie pierwiastek boski – wydech jest ruchem w kierunku Boga, a wdech jest inspiracją od Boga. Ostatnią czynnością w naszym życiu jest tchnienie, które w swojej istocie oznacza ostateczne i całkowite oddanie się Bogu.

PRAKTYKA: Mówi się, że bez wysiłku nie ma korzyści. Siła, wytrzymałość i pot stanowią unikalne oblicze tej tradycyjnej formy, przecząc zachodniemu postrzeganiu jogi.

Ta trudna praktyka wymaga dużego wysiłku, ale zupełnie odblokowuje krążenie energii życiowej w całym ciele, wzmacniając i oczyszczając system nerwowy. Umysł staje się spokojny, jasny i precyzyjny; a także, według Shri K. Pattabhi Joisa, gdziekolwiek nie spojrzysz, zobaczysz Boga. Tylko poprzez praktykę zrozumiemy prawdę, którą często powtarza mistrz:

Wszystko to Bóg

***********************

marcyasana-II.jpg UWAGA: bardzo ważne jest, by metody asztangi uczyć się wyłącznie od tradycyjnie wyszkolonego nauczyciela. Tylko wykwalifikowany mistrz może zapewnić bezpieczny, stały postęp bez uszkodzenia ciała lub umysłu!

Ashtanga Yoga Research Institute
Yogasana Visharada Vedanta Vidwan
Shri K. Pattabhi Jois, Director
R. Sharat, Assistant Director
876/1, 1st Cross, Lakshmipuram
Mysore - 570004
Karnataka, Południowe Indie

Powyższe informacje zostały zatwierdzone przez Shri K. Pattabhi Joisa. Prosimy o uhonorowanie ich autentyczności i rozpowszechnianie wyłącznie w niezmienionej formie.

Paweł Witkowski INTools