Joga i zdrowie | Ashtanga Yoga

Joga i zdrowie

KAIG.jpeg
Autor: 
Govinda Kai
Tłumaczenie: 
Łukasz Przywóski

 

Joga i zdrowie
 
Joga i zdrowie stanowią piękną kombinację tematów, które warto rozważyć razem. Każde z nich ma dla nas , samo w sobie,  duże znaczenie i niesie nam nadzieję. Joga i zdrowie są jedną z najwyższych form wyrazu tego, co oznacza bycie istotą ludzką. Połączenie zdrowia i jogi jest  wyjątkową mieszanką zdrowia i radości.
 
Kiedy usiadłem, żeby zastanowić się nad tymi ważnymi obszarami życia, pomyślałem sobie, że dobrze byłoby przywołać podstawowe koncepcje zdrowia i jogi. 
 
Chciałbym zacząć od zdrowia.
 
Co to znaczy być zdrowym?
 
Naturalnie na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów, zależnie od tego, z kim się rozmawia.
 
Dla wielu osób bycie zdrowym oznacza po prostu rzadkie chorowanie i nie odczuwanie fizycznego bólu. Większość ludzi uważa się za zdrowych, dopóki ich ciała nie zaczynają w większym stopniu ograniczać możliwości funkcjonowania w pracy i codziennym życiu.
 
Ta definicja zdrowia, mimo ze jest całkiem dobra, w ogóle nie bierze pod uwagę ukrytych wyższych możliwości ludzkiego ciała i ludzkiego życia. 
 
Co więcej, definiując zdrowie po prostu jako  brak choroby i uczucia bólu, jest więcej niż prawdopodobne, że głębsze lub rozwijające sie z upływem lat zaburzenia mogą zostać przeoczone albo niewykryte.
 
Podobne zjawiska łatwo zaobserwować dookoła nas.  Wielu ludzi, pozornie „zdrowych”  (tzn. wolnych przez większą część życia od zauważalnych śladów choroby i cierpienia ) niespodziewanie zapada na śmiertelna chorobę i jest pozbawionych siły. Dwa najczęściej obserwowane schorzenia tego typu to atak serca i rak. 
 
Czy osobę, która wydaje się z zewnątrz względnie “zdrowa” ale zapada na poważną chorobę wynikającą z zaburzeń układu krążenia albo na raka, można nazwać naprawdę zdrową?
 
Praktyka jogi jest sztuką tworzenia najwyższej harmonii i równowagi. Praktyka jogi polega na zwiększaniu naszego potencjału jako istot ludzkich. Zasadniczo praktyka jogi polega na stawaniu się jak najlepszym na wszystkich możliwych poziomach (fizycznym, umysłowym, uczuciowym i duchowym). 
 
Jako praktycy jogi powinniśmy nieustannie zmieniać definicję bycia istotą ludzką. Powinniśmy celować coraz wyżej. Powinniśmy przeanalizować stare i stereotypowe definicje różnych rzeczy, m.in. zdrowia i tworzyć nowe, szersze definicje.
 
Włączając jogę w życie stajemy się coraz lepsi. Dzięki praktyce jogi stajemy się silniejsi, elastyczniejsi, czystsi nie tylko na poziomie ciała ale również na poziomie umysłu i emocji.
 
Praktykując jogę stajemy sie o wiele bardziej świadomi naszych ciał, umysłów i serc na coraz głębszym poziomie.
Dlatego też definicja zdrowia jako po prostu nie chorowanie lub brak uczucia bólu jest niewystarczająca. Jest ważne, byśmy osiągnęli taki stan zdrowia, który nie tylko nie będzie przeszkadzał nam w codziennym życiu, ale również będzie nam pomagał w stawaniu się jak najlepszymi.
 
Zastanówmy się jak osiągnąć stan pełni zdrowia, który stanie się niewyczerpanym źródłem fizycznej, umysłowej i duchowej energii. Stwórzmy ten rodzaj stanu zdrowia, który pozwoli nam zachować młodzieńczą energię i pozostać młodymi duchem. Osiągnijmy ten rodzaj stanu zdrowia, który znacznie zwiększy moc naszych umysłów (jasność, pamięć i wgląd) i ciał (bardzo długie, wolne od chorób życie z niewyczerpaną, młodzieńczą energią).
 
Aby stworzyć podobny styl zdrowego życia będzie musieli zwrócić większą uwagę na siebie i otoczenie, w którym żyjemy. Będziemy musieli stać się bardziej wyczuleni na konsekwencje zarówno naszych wewnętrznych emocjonalnych i intelektualnych jak i na  nasze zewnętrzny działania.
 
Na tym polega prawdziwa wartość codziennej praktyki. Jeśli codziennie poświęcamy czas na głęboką praktykę, tworzymy energię i atmosferę sprzyjającą skupieniu się na sobie i byciu wrażliwym na siebie i na nasze otoczenie. Stopniowo, z upływem czasu, ta dodatkowa troska i uważność zaczynają w coraz większym stopniu obejmować każdą chwilę naszego życia.
 
Wielu ludzi cierpi na różne choroby i zaburzenia ze względu na to, że nie zwracają uwagi na siebie i na sposób, w jaki ich myśli i działania wpływają na nich i ich otoczenie. Współczesny styl życia, wiążący się z dużym stresem i niezdrowymi przyzwyczajeniami, sprawia, że ludzie stają się coraz  mniej wrażliwi na siebie i otaczający ich świat.
 
Piękno jogi polega na tym, że w naturalny sposób odwracamy ten trend. Powoli, z czasem, stajemy się bardziej wrażliwi i dostrojeni do tego, co właśnie czujemy i czego właśnie doświadczamy, nie tylko powierzchownie, ale również na coraz głębszych poziomach. Kiedy z upływem czasu stajemy się bardziej wrażliwi i uważni, możemy zacząć myśleć w bardziej harmonijny sposób, w zgodzie z prawami natury i otaczającym nas światem. 
 
W naturalny sposób możemy zacząć tworzyć nową definicję zdrowia. Możemy zacząć doświadczać nowych poziomów zdrowia i witalności, których wiele osób nawet sobie nie wyobraża. A czyniąc to ułatwiamy osiągnięcie tego stanu otaczającym nas ludziom.
Rozumiane w ten sposób, na nowo zdefiniowane zdrowie oznacza lepsze zdrowie i samopoczucie nie tylko dla nas samych, ale również dla większej wspólnoty. 
 
Oznacza to, że możemy uzdrowić i usprawnić nie tylko swoje ciała, ale również uzdrowić i poprawić ogólne zdrowie na całej planecie.
Właśnie to jest dla mnie sednem zależności między jogą a zdrowiem. 
 
Hari OM!
 
 
 
Paweł Witkowski INTools